pondělí 26. září 2011

2011-08/09 centrální Mexiko

Už mám roztříděné fotky (byla to vážně fuška) z celé 9-denní výpravy, tak jsem se dostal k psaní...
Takže tohle je přibližně trasa, kterou jsem projel:
Zvětšit mapu
Vím, vypadá to směšně a autem by to byla pohoda, ale těch 1950km v autobusech nějakou dobu trvá.
V rámci jakési přehlednosti a ať vás hned neunudím jsem výlet rozdělil do fází podle míst, kde jsem chvíli pobyl.
Ráno (teda vlastně v hluboké noci, v 6) jsem vyrazil. Místním mhd jsem to nezvládl, nenašel jsem místo, odkud by mě to mělo dopravit na autobusové nádraží...Takže pěkně taxíkem za noční sazbu. Menší problém byl vůbec trefit správný terminál, v GDL jich mají tusím 5 a minimálně ten můj měl cca 50 nástupišť na autobusy. Je to celkem logické, když tu fungují snad jen dvě vlakové trasy pro osobní přepravu a ty jsou ryze turistické.
Společností zajišťujících autobusovou přepravu je tu hodně, navíc spojených do různých skupin a málokterým fungují pořádně internetové stránky (při nákupu lístku online je obvykle +-10% sleva). Já si oblíbil PrimeraPlus, se kterou jsem vyjížděl z GDL. Trochu mě překvapilo, že před nástupem každého objeli ručním skenerem (nebo jak se ta věc jmenuje) jako někdy na letišti, ale na druhou stranu každý dostal na cestu svačinku (plechovku pití, láhev vody, sendvič a sladkost). Další velice příjemné překvapení bylo, že v autobuse je jen 32 míst a tím pádem i já měl dost místa pro nohy! A vzadu byly pro jistotu dva záchody, ať se lidi neperou. Celkově zhruba úroveň StudentAgency, jen bez stewardky ale zato více prostoru. Cenově se pohybují přibližně na úrovni 1peso/km.
pohodlné :) 

1. Aguascalientes
První zastávka byla v malém městě Aguascalientes, přibližně jsem i odhadl, kde vystoupit a kudy dojít do centra. Nejdřív jsem zavítal do městského muzea, kde ale vystavují prakticky jen náboženské obrazy jakéhosi místního umělce. Nejpěknější byl kostel, který stojí vedle. Druhé muzeum bylo podstatně zajímavější - Museo de la Muerte (muzeum smrti). Jedna smrtka vedle druhé, samé pěkné výtvory.
takhle to vypadá, když se to přežene s dietou děvčata :)


2. Zacatecas
Tohle město mě uchvátilo už svojí pozicí - v malém údolí ve výšce 2500 m.n.m. V každém případě je velice pěkné, už jen vstup do katedrály je nádherný.


Měl jsem to štěstí, že jsem se trefil do dne asi největší slavnosti, vyhnání Maurů ze Španělska (zní to divně, tady v Mexiku, co...). Každopádně od rána procházel městem průvod, odhadem tak 2-3tis. lidí, kteří se odpoledne sešli na kopci za městem a svedli bitvu.

3. La Quemada
Ze Zacatecas jsem si udělal menší výlet na ruiny indiánského města. Nebylo to tak úplně jednoduché, místní autobusy směrem na Villanueva totiž nechtějí zastavovat, zpravidla projedou v rychlém pruhu a zmizí. Moje řešení bylo trochu komplikované, ale nakonec prošlo - jel jsem z autobusového nádraží do Villanueva a pak hned zpět, teď už místním busem. U La Quemada jsem se nechal vysadit (člověk se musí řidiči připomínat, jinak mu nezastaví), u cesty tam je restaurace s obrovským stříbrným orlem.
Samotné "město" je asi 2 km od hlavní cesty a prý jsou v té oblasti chřestýši...já je nepotkal, takže pohoda...Ale na výlet mezi kaktusy bych to neviděl. Čím je člověk blíž, tím vypadá celý areál větší. Z vrchu bylo krásně vidět jak přichází bouřka, nádhera :)

4. San Luis Potosí
Trochu překvapení, vyklubalo se z něj asi milionové město s poměrně pěkným centrem. Na ulici mě zastavil takový starší děda, vypadlo z něj, že přes 40 let dělal v cestovce a jako první výjezd mimo Mexiko jel do Československa. Celkem šok, když tady člověk potká někoho, kdo plynule ovládá 3 cizí jazyky. Večer jsme se potkali na pivu a probrali změny v Evropě za posledních 25 let :)
http://kubakozlik.rajce.idnes.cz/2011-08_central_mexico_-_04_san_luis_potosi/

5.Cascadas de Micos (Pago Pago)
Na trase ze San Luis Potosí do Ciudad Valles se dost mění příroda a z příjemného letního počasí se stane šílenost podobná Puerto Vallarta. Ono se není až tak co divit, když člověk pozvolna klesá z 1900m.n.m. do cca 70. Po pětihodinové cestě jsem došel k závěru, že se ještě stihnu vykoupat, tak jsem vyrazil k Cascadas de Micos. Řidič mě vysadil v zatáčce u potrubí vodní elektrárny, pak stačilo seběhnout ze svahu a bylo hotovo. Krásné kaskády s průzračnou vodou, jen proud byl trochu silnější. Ty cedule "peligroso" (nebezpečí) tam asi nebyly úplně pro srandu. Naštěstí tam byly i bezpečné a příjemné místa, jen potvory malé rybky mě okusovaly...Potkal jsem tam mexický pár kolem 50, zpátky jsem se svezl s nimi. Moje první projížďka starým broukem!

Ten člověk u auta se jmenuje Jesus...vážně


6. Ciudad Valles
je pěkná díra, ale na druhou stranu to tam vypadá poměrně typicky mexicky. Mapka města, kterou mi dali na informacích byla okopírovaná a ještě k tomu dost bídně, ale stačilo to. Na severu je asi nedávno zrekonstruované ale už zase zanedbané nábřeží, příjemné na procházku.
Večer se pro mě stavil opět ten mexický pár a u jejich známých jsme si dali pár panáků tequily. Nebylo to úplně jednoduché se domluvit a španělština dostala zabrat, ale zvládli jsme to. Nakonec mi ještě dali na cestu malou láhev tequily značky Cabrito, což prý znamená Kozlík :)
Foto: http://kubakozlik.rajce.idnes.cz/2011-08_central_mexico_-_06_ciudad_valles/

7. Las Pozas - Castillo Surrealista de Edward James
Naprosto neuvěřitelné místo; v tropickém lese (skoro džungli) se jeden pomatený anglán rozhodl po druhé světové válce postavit pár surrealistických staveb. Popis je zbytečný, tady je video:

Ubytování jsem našel hned kousek vedle, nabízejí buď spaní ve stanu a nebo v chatkách (nápadité, ale pronajímají je jen celé). Momentálně tam žije majitel Rudolfo a američanka Kate se svým mexickým přítelem Pacem a tak půlročním děckem. Rozhodně stojí za návštěvu, kousek vedle je místo na koupání v řece. V noci přišel správný tropický liják, pršelo asi 4 hodiny bez přestávky.

8. Xilitla
Okouzlující, spíš vesnice, stojí na vrcholu kopce uprostřed džungle. K Las Pozas je to cca 20min pěšky, zpátky spíš 40. Výhledy do okolí stojí za to. Zastávka je v podstatě jen mírně rozšířená cesta, je to taky jediné místo, kde se nedá za jízdenku platit kartou.

9. Santiago de Querétaro
Cesta busem z Xilitla trvá osm hodin, přejíždějí se takové kopečky kolem 2500m.n.m. V Querétaru jezdí po městě autobusy ještěě menší než jinde, jde to poznat hlavně uvnitř...Především, když se ten blbec prudce rozjede a já se praštím do hlavy. Strop je tam nižší než 1,9m, ni přijemného :( Centrum je poměrně velké a výhled na akvadukt stojí za to.
http://kubakozlik.rajce.idnes.cz/2011-08_central_mexico_-_09_queretaro/

10. Tula
Poměrně zábavná cesta, v každé vesnici někdo z pasažérů musel radit řidiči, kde je zastávka. Tula je maličká s velkou katedrálou a nad městem na kopci je archeologické naleziště. Na jedné z pyramid jsou sochy trochu podobné těm z Velikonočních ostrovů.
Galerie zde: http://kubakozlik.rajce.idnes.cz/2011-08_central_mexico_-_10_tula/

11. San Miguel de Allende
Jedno z turistických center, prý tu bydlí spousta američanů. Je to vidět minimálně po příjezdu, je tam infocentrum a dokonce i počítač s mapou. Jako obvykle obrovská koncentrace kostelů, většinou opravdu pěkných a ne úplně typických.

Fotky tady: http://kubakozlik.rajce.idnes.cz/2011-08_central_mexico_-_11_san_miguel_de_allende/

12. Guanajuato
Mezi kopci schované město, kde se připravovala revoluce proti Španělům. Po těžbě stříbra zůstaly pod městem tunely, které dneska slouží jako dopravní tepny, rozhodně to vypadá zajímavě. Spousta zajímavých míst, bohužel mi skoro celou dobu mžilo, tak jsem to zabalil a jel do Guadalajary už kolem poledne.
typická zastávka
http://kubakozlik.rajce.idnes.cz/2011-08_central_mexico_-_12_guanajuato/

Výlet byl úžasný, jen autem by to bylo zajímavější a dalo by se projet mnohem víc přírody.Žádné komentáře:

Okomentovat